Antoni Muntadas; BAS

13.01.2010 Çarşamba 18.30

BAS olarak, sanatçı kitapları ve basılı malzeme alanında, güncel ve lokal üretim, uluslararası dağıtım ve koleksiyon üzerine çalışıyoruz. Buna ek olarak 2010-2011 döneminde bir dizi konuşma ve sergi gerçekleştireceğiz. Bu seri ile pratiğinin bir parçası olarak basılı malzemeyi kullanmaya 70’li yıllarda başlamış, günümüze kadar sürdürmüş veya sürdürmekte olan sanatçılarla birlikte “sanatçı kitabı” meselesine tarihsel ve eleştirel olarak bakabilmeyi istiyoruz.

Dizinin ilk etkinliği 15 Aralık 2009-13 Ocak 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen Sol LeWitt’in Sanatçı Kitapları sergisi oldu. Bu bağlamda ilk konuşmacı Antoni Muntadas olacak.

Muntadas sansür, arşiv, kayıt, çeviri, aktarım, uyarlama konularına sosyal ve politik durumlar üzerinden bakan bir sanatçı. İşlerinde çoklu ortam teknolojilerinin yanı sıra basılı malzemenin önemli bir yeri var.

1971 yılından beri New York’ta yaşamakta olan Antoni Muntadas, Sol LeWitt ve aktivist, yazar, sanat eleştirmeni Lucy Lippard başta olmak üzere, bir grup sanatçı tarafından New York’ta kurulan, basılı malzeme ve sanatçı kitapları üzerine çalışan Printed Matter’dan, sanatçı Ulises Carrion tarafından Amsterdam’da kurulan Other Books and So’dan ve 1974 yılında sanatçı grubu General Ideas tarafından Toronto’da kurulan Art Metropole’den bahsedecek. Ayrıca önemli bulduğu sanatçı kitaplarından bir seçki hazırlayacak.

Tüm bu üretimler üzerinden bir kamusal alan olarak basılı malzemeye; toplama, yayma, yayılma ve dahil olma sistemlerini tartışmaya açmaya çalışacağız.

Konuşma Sol LeWitt sanatçı kitapları sergisinin son günü olan 13 Ocak 2010’da BAS’ın yeni mekanında gerçekleşecektir.