Anita Di Bianco, Düzeltmeler & Açıklamalar; collectorspace

collectorspace, Banu Cennetoğlu’nun kurduğu BAS Koleksiyonu’nu, sanatçı Anita Di Bianco’nun Düzeltmeler ve Açıklamalar işi ile sunuyor. Di Bianco’nun 2001’den beri devam eden gazete projesi farklı zaman, dil ve coğrafyalarda hazırlandı. Her sayı, günlük gazetelerde yayımlanan yazım veya haber hatalarının düzeltmeleri ile yanlış anlaşılmaları düzeltmeye yönelik açıklamalardan derlenen bir seçki sunuyor. İçeriğinde bir önceki gün, hafta ya da aya gönderme yapan sayılar, günlük gazete biçiminde sunuluyor.

Düzeltmeler ve Açıklamalar’da asıl haber metinlerine yer vermeyen sanatçı, duruma veya kişiye özgü hatalar ile sistematik yanlışlara dair dolaylı bir kayıt tutuyor; bilgi üreticileri ve tüketicilerinin hakikatleri ve niyetleri sürekli müzakere ettiği basılı medya alanındaki güç ilişkilerine işaret ediyor. Bugüne kadar 500 ile 5.000 kopya arasında basılan her sayı, okunması, el değiştirmesi, atılması veya kazara bulunması amaçlanarak, kurum sergilerinde ziyaretçilere bilabedel dağıtıldı.

Di Bianco’nun işinin ‘yüksek değerli’ olmayışı, BAS Koleksiyonu’ndaki işlerin ortak hassasiyetini yansıtıyor. Cennetoğlu, sanat işi olan kitap ve basılı malzemelere yer veren koleksiyonu, kişisel zevkten ziyade çeşitliliği düşünerek, herkese açık şekilde –satın alma, bağış ve değiştokuş yoluyla– büyütüyor. Kamuya açık olan bu koleksiyon, çok sayıda üretilen ve anaakım sanat mecralarının dışında hareket eden basılı malzemenin izleyici ile daha yakın bir ilişki kurmasını hedefliyor.