MASİST GÜL …Belki de dünyanın en uzun ömürlü havai fişeği gösterisi…*

MASİST GÜL
8.09.2011 – 8.11.2011
Salı’dan Cumartesi’ye 12.00 – 18.00
8 Eylül Perşembe 12.00 – 21.00
BAS
Necati Bey Caddesi no 32/2 Karaköy Istanbul

“Hayatta olmayan ve sanatsal pratiği resmi tarihe geçmemiş bir sanatçının işlerinin görülmesine aracılık etmek oldukça hassas bir konu… Bunun yanı sıra edindiğimiz tecrübelerle sabit ki hem yerel hem uluslararası ortamda kişiliği, yaşamı, üretimi, kısaca tümü itibariyle Masist Gül’ü araçsallaştırmak çok olası.…

‘Karşılaşmamızın’ 8. yıldönümünde Masist Gül’ün işlerini bir kez daha BAS’tda göstermekten yoğun heyecan ama aynı zamanda tereddüt duyuyoruz.”

Masist Gül (1947-2003) güçlü fiziği ile 300’ü aşkın Yesilçam filminde rol almış bir oyuncuydu. Pek fazla bilinmeyen yönüyle de olağandışı bir sanatçıydı. Kendini ‘amatör kahırkeş sanat uzmanı’ olarak tanımlayan Gül, şiir, resim, kolaj, bakır üstüne çizim işlerinin yanı sıra 80’li yılların başında Kaldırım Destanı–Kaldırımlar Kurdunun Hayatı adını verdiği ‘aylık mecmua’ biçiminde 6 kitaplık bir dizi tasarladı. İlk kez 2006 yılında Bent serisi kapsamında tıpkı basım yoluyla çoğaltılan bu el yapımı kitaplarda Gül, 1905 ile 1978 yılları arasında yaşayan Kaldırım Fahri adlı bir kabadayının şiddetli ve sert yaşam hikayesini çizgi roman tarzında resmetti.

Kaldırım Destanı-Kaldırım Kurdunun Hayatı’nın orijinalleri ve sanatçının diğer özgün çizim, yazı, defter ve fotoğraflarından oluşan Masist Gül arşivi ilk olarak 25 Mayıs-25 Haziran 2006 tarihleri arasında BAS’ta sergilendi. Ardından Etablissement d’en Face, Brüksel ve 5. Berlin Bienali kapsamında Schinkel Pavillon’da gösterildi. Kaldırım Destanı–Kaldırımlar Kurdunun Hayatı’nın tıpkı basımı olan Bent 001, aralarında MACBA, Consorci del Museu d’Art Contemporani de Barcelona, Centre Pompidou, Bibliotheque Kandinsky, New York Museum of Modern Art’ın bulunduğu birçok kurumsal veya özel koleksiyon ve kütüphanede yer almaktadır.

* Hakan Günday, Dünyanın en kuvvetli doğuştan şairi, Vatan Kitap, 26.11.2010

Kaldırım Destanı–Kaldırım Kurdunun Hayatı, Bent serisinin bir parçasıdır. Bent kitapları hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.