Matt Magazine #7: Rudolf Belling; BAS

19 Ekim Salı, 18:30 – 20:30

BAS sizi yayımcılığını sanatçı Gürsoy Doğtaş’ın yaptığı Matt Magazine’in Rudolf Belling özel sayısının tanıtımına davet ediyor.

20. yüzyılın başlarında “Triad”ı (Üçlü Uyum) yaratan heykeltıraş Rudolf Belling zamanının en avangard sanatçılarından biriydi. “Triad” en ikonik soyut-dışavurumcu heykel olarak tanındı. Şaşırtıcı şekilde Belling aniden soyut tekniğinden geri çekilerek figüratif heykel alanında uzun yıllar süren üretimine başladı.

Bu biçimsel kararsızlık 1937’de, eş zamanlı ancak birbirine çok zıt iki propaganda-sergi “Entartete Kunst” (Yozlaşmış Sanat) ve “Große Deutsche Kunstausstellung” (Büyük Alman Sanat Sergisi) bağlamında iyice netleşti. Belling’in “Triad” heykeli “Entartete Kunst” sergisinde kötülenirken, “Große Deutsche Kunstausstellung” sergisindeki boksör Max Schmeling heykeli Nazi kültürünün resmi temsili olarak olumlandı.

Nazi Almanyasından kaçan Belling, 1937’de Türkiye’ye göç etti. İstanbul’da Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü başkanı oldu. 1950’de Atatürk için Anıtkabir yapımı komisyonuna davet edildi. Hayatının 30 yılını Türkiye’de geçiren Belling’in sanatsal pratiği ve akademik pozisyonu heykeli siyasi propaganda ve iktidar aracı olarak kullanmayı isteyen genç ve laik Türkiye Cumhuriyeti için oldukça etkili ve çelişkili olmuştur.

Matt Magazine sanatçı Gürsoy Doğtaş tarafından çıkarılan bir fanzindir.

Bu sayıya katkıda bulunanlar: Shannon Ebner, Haris Epaminonda, Sıtkı Kösemen, Ebru Özseçen, Judith Raum, Ayla Turan, Miriam Steinhauser.

MATT Magazine @BAS