UNVEIL – MK YURTTAŞ

27 Nisan – 11 Mayıs 2024

BAS, Mk Yurttaş’ın sanatçı kitaplarıyla ilgili araştırma projesinden yola çıkan Unveil isimli sergisi ve performanslarına ev sahipliği yapıyor.

Performistanbul ile işbirliği içerisinde gerçekleşen Unveil, türler arası (interspecies) ve insan sonrası (posthuman) beden ve mekâna odaklanıyor. Sanatçı, BAS’ın mekânına yayılan çeşitli mecralardaki işlerini sergi süresince gerçekleştireceği performanslarla aktive ederek izleyicileri kendi pratiği üzerinden performatif bir arşiv okuma sürecine davet ediyor.

Sergi, Cuma ve Cumartesi günleri 15:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Performanslar 8 kişilik kontenjanla sınırlı olup katılım için kayıt gerekmektedir.

Performans takvimi
27 Nisan, 18:00 
3 Mayıs, 18:00 
4 Mayıs, 18:00 
10 Mayıs, 18:00 
11 Mayıs, 18:00

Mk Yurttaş İstanbul’da yaşıyor, sanatsal ve akademik araştırmalarına Performistanbul işbirliğiyle ve Haliç Üniversitesi’nde devam ediyor. İTÜ Mimarlık’tan Lisans ve beden ve mekân hibritleşmesi üzerine çalışarak Yüksek Lisans derecelerini; Günümüz Çağdaş Sanatında Disiplinlerarası Bir Kavram Olarak Posthuman Beden isimli çalışmasıyla YTÜ Sanatta Yeterlik Doktora derecesini aldı. Performans, yerleştirme, ses, video, fotoğraf, çizim, metin, mekâna müdahalelerden oluşan çalışmaları, mikaye adıyla devam eden sanatsal araştırmasının bir parçasıdır.