OKUMA – SPEAK TO ME (KONUŞ BENİMLE) | ANNA BROMLEY, ANITA DI BIANCO

13 Eylül, 18:30

BAS Necati Bey Caddesi 32/2
Karaköy, İstanbul

BAS, Anna Bromley’nin Demokratik Alman Cumhuriyeti’nde radyoyu konu edinen kitabı Speak to Me (“Konuş Benimle”) ve Anita Di Bianco’nun özür ve yeniden ifadeleri derlediği Corrections and Clarifications (“Düzeltmeler ve Açıklamalar”) isimli yayın serisinin okumalarına ev sahipliği yapıyor. Etkinlik sırasında, Corrections and Clarifications’ın 2014’te BAS ve collectorspace işbirliğiyle yayımlanan Türkçe edisyonu Düzeltmeler ve Açıklamalar’dan da bölümler okunacak.

Etkinlik İngilizce gerçekleştirilecek olup katılım için kayıt gerekmemektedir.

Speak to Me, Anna Bromley
Sanatçının derlediği yarı kurgusal denemeler, Michael Fesca’nın illüstrasyonları ve kendisiyle bir söyleşi, Sandy Volz’un fotoğrafları
Yayıncı: Edition Error (Berlin, 2022)

1970’lerin ortasında, bir radyo amplifikatörü İtalya’dan yola çıkıp Fransa, Güney Almanya ve İsviçre’ye ulaştı. Bu radyonun elektronik titreşimleri; nükleer enerji karşıtları, çiftçi ayaklanmaları ve işçi grevlerinin sesinin duyulmasını sağladı. Radyo, 1980 yılında kuzeye, Özgür Wendland Cumhuriyeti’ne vardı. Kolluk kuvvetleri, nükleer karşıtlarının bu işgal kampını boşalttıktan sonra, bir fotoğrafçı bu hasarlı “radyomsu şeyi” yanına aldı.  Onlarca yıl sonra bu aktivist amplifikatör, Berlin’deki Technikmuseum’da bir vitrinde sergileniyor, sessizce ve metanetle geçmişin yaralarına katlanıyor. Speak to Me, bu nesnenin tarihini ve hayallerini araştırırken, zaman zaman başka marjinalleştirilmiş radyoların hikâyelerini de su yüzüne çıkarıyor.

Anna Bromley, Berlin’de yaşayan bir sanatçı ve yazardır. Dağıldığı sırada Doğu Almanya’da gizlice dinlediği radyo yayınları, radyofonik yeraltı protesto gruplarına odaklanan sanatsal araştırmalarının esin kaynağıdır. Disiplinlerarası, işbirliğine dayalı bir yaklaşımla ve kendi sesini kullanarak; resmî radyo yayınları, elle lehimlenmiş amplifikatörler, polis denetimi ve çok sesli anıların ötesinde doğaçlama bir radyo sesi yakalamaya çalışıyor.

Corrections and Clarifications, Anita Di Bianco
Devam eden bir gazete projesi (2001- )

Corrections and Clarifications, Eylül 2001’den günümüze basılı ve çevrimiçi haberlerdeki günlük tashihler, geri alınan sözler, düzeltilen ifadeler, açıklık getirme çabaları ve özürlerin derlendiği, manşetsiz ve aralıklı yayımlanan bir gazetedir. Bu yayın; adlandırma ve sınıflandırma hataları, karmaşık laflar, kalıplaşmış yanlış ifade ve vurgular, ayrıntılı liste ve çağrışımlardan oluşan bir katalogdur. 2021 yılında, projenin 20. yıl dönümü için The Green Box tarafından Berlin’de yayımlanan The Error is Regretted / Wir entschuldigen uns für diesen Fehler adlı kitaba Anna Bromley, Francesco Gagliardi ve Florian Wüst’ün makaleleri de eşlik ediyor.

Anita Di Bianco, film, video ve baskı alanlarındaki çalışmalarıyla, hâlihazırda var olan veya yeniden tasarladığı kalıp ve tanımları ele alıyor, değiştiriyor veya tekrar işliyor. Di Bianco’nun işleri; teatral ve tarihî metinlerde sıkça alıntılanan film sahneleri ve tematik referanslar gibi çeşitli kaynakları kullanıyor ve taklit eylemi, yeniden sahiplenilen veya vazgeçilen alıntılar, intihâl edilen ve biriktirilen tanıdık metin ve yazma biçimlerinden oluşuyor. Di Bianco, Frankfurt’ta yaşıyor.

Speak to Me, Anna Bromley (Edition Error, Berlin, 2022)